Rekonstrukce střechy haly lisovny Tawesca ušetří polovinu nákladů na energie a významně sníží emise CO₂

Na výrobní hale v Kopřivnici, která byla postavena v 70. letech minulého století, byla dokončena rekonstrukce střešního pláště a výměna osvětlení. Náklad na dílo přesáhl 157 milionů korun.

Nákladná investice byla nutná. Střešní plášť už byl na konci životnosti a trapézové plechy byly místy v havarijním stavu. Do prostoru haly zatékalo, což poškozovalo její konstrukci a zároveň omezovalo plynulost výroby. Zářivková osvětlení nebo tělesa se sodíkovou výbojkou byla nahrazena za úsporná LED tělesa s možností automatické regulace a vzdáleného řízení. Po necelých dvou letech prací je hotovo a Tawesco se může pochlubit novou zateplenou střechou a novým osvětlením. Projekt Energetických úspor byl spolufinancován Evropskou unií, která přispěla dotací ve výši 33 milionů korun.

Přínos ekologizace haly lisovny Tawesca

Obě realizace zajistí významnou úsporu ve spotřebě energií. Výměnou střešního pláště se zateplením plochy střechy a svislých stěn výškových úrovní střechy a výměnou osvětlení byly splněny podmínky energetického posudku, který byl podkladem k projektu. Ten stanovil minimální úsporu ve výši:

Spotřeba energie 51,89%
Úspora CO2 1.109,806 t/rok


Popis realizovaného díla 

Projekt Energetických úspor obsahoval realizaci výměny kompletního střešního pláště z trapézového plechu, plynosilikátové a betonové skladby, která byla nahrazena za systémový izolační střešní panel. Hydroizolační vrstva z asfaltových pásů byla nahrazena střešní fólií. Svislé stěny výškových změn střechy byly zatepleny izolačními panely. Současně došlo k částečné výměně vnitřních dešťových svodů a na střeše byl realizován nový hromosvod. Nová střecha splňuje předepsanou požární bezpečnost. Výměna osvětlovacích těles byla provedena včetně kabeláže a elektrických rozváděčů, a to v obou podlažích haly. Práce byly provedeny za plného provozu výroby.

Ekologizace střechy Tawesca

28. 7. 2023 Investice, ESG

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše