Unikátní motorový vůz - Slovenská strela

Slovenská strela je jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji, která nedávno prošla náročnou renovací a probudila se tak opět k životu.

DSC08467.JPG

Tento motorový vůz, vyrobený v Kopřivnické Tatře, byl uveden do provozu 13. 7. 1936 a nasazen na trati Praha – Bratislava. Z toho název Slovenská strela. Jednalo se tehdy o nejrychlejší spoj v Československu s jednou zastávkou v Brně. Trasu urazil za čtyři hodiny a padesát minut, později za čtyři hodiny a osmnáct minut. Zajímavostí byla i velmi vysoká rychlost, která dosahovala přes 130 km v hodině, což byl unikát i v rámci celého světa.

Po začátku druhé světové války byla strela odstavena kvůli nedostatku pohonných hmot. Po válce sice ještě jezdila jako ministerský nebo vládní vlak, ale v roce 1953 byla už z provozu vyřazena a od roku 1960 vystavena před Technickým muzeem Tatra, kde také postupně chátrala.

V roce 2018 se ale tato legenda dočkala nákladné renovace pod přísným dohledem památkářů. Slovenská strela dostala nový, ale původní, višňový nátěr. Toho se dosáhlo odebíráním vzorků při rozebírání a přípravě restaurování. Ke specifikaci barvy vypomohlo i muzeum, kde existuje zachovalý vzorník z roku 1935. Zářivou červenou barvu doplňují černé blatníky, šedý podvozek a zlatá střecha, ale také původní státní znak akademického sochaře Jana Nušla. Odborníkům se podařilo obnovit i původní systém pohonu, takže stroj pohání originální motory, které jsou svým ovládáním unikátní. Slovenská strela se rozjíždí na elektrický pohon a kolem 80 kilometrů za hodinu se přepne na přímý mechanický záběr. Restaurováním prošel i celý interiér vlaku. Většina vybavení byla vyrobena znovu v přesných replikách. Podlahu opět zdobí vzor šachovnice, jsou nově utkaná potahovaná látka sedadel. Nádobí je zatím vypůjčené od sběratelů, ale brzy se strela dočká ivlastních replik nádobí.

Renovace byla úspěšná, Slovenská strela je znovu pojízdná. Úspěšně složila technicko-bezpečnostní zkoušky, a tak může opět po více než šedesáti letech brázdit naší krajinou po železničních tratích. Vyjíždět bude ale jen sporadicky, neboť jakožto kulturní památka bude převážně vystavena v depozitu nového Muzea nákladních automobilů Tatra.

1. 6. 2021 CSR, Události, Investice

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše