Tomáš Tomeček první mezi kamiony!

Tomáše Tomečka nikdo na Africa Eco Race nepřehlédne, sám bez navigátora ve své 100% Tatře a navíc zapsán do historie!

Nažhaveni Dakarským Rallye, kde Tomáš Tomeček startoval jako rychlá asistence týmu South Racing, jsme se nemohli dočkat březnového startu v závodě Africa Eco Race, kde si měl se svou 100% Tatrou pořádně zazávodit. Pořadatelé se ale rozhodli z důvodu covidových opatření v daných zemí závod přesunout.

Letošní ročník AER startoval tedy netradičně v podzimním termínu, a Tomáš se tak konečně po dvou letech ocitl na startu svého oblíbeného závodu. Závod startoval 15.10. a provedl závodníky na původní trase Dakarského rallye z Monaca přes Maroco, Mauritánii až k senegalskému Růžovému jezeru. Spolu se závodními vozy vyjeli i speciály v úpravě pouštních odtahovek balai, jež sloužili pořadateli závodu.

Tomáš startoval za společnou kategorii auto/kamion a po celou dobu závodu se držel v první desítce. Nutno připomenout, že Tomáš jezdí od roku 2018 sám ve své Tatře a i přesto během závodu pomáhá svým soupeřům ze zapeklitých situací, které si pro ně písečné prostředí připravilo ve formě hlubokých dun či ostrých kamenů. Samotného Tomáše potrápila nejvíce osmá etapa závodu, kde si musel poradit s opravou hadice na olejovém čerpadle anebo si doslova Tatru sám vykopat ze šotu (vyschlého jezera s obvykle pevným povrchem, nyní však naoko pevná plocha, která je silně podmáčená a plná bahna). I přesto všechno dojel s dobrou náladou a po kontrole svě 100% Tatry byl opět připraven postavit se na start další etapy.

Během 12 etapy už se celý Promet/Czechoslovak tým radoval. 100% Tatra 815 dorazila na prvním místě mezi kamiony. Tomáš se tak stal historicky prvním jezdcem bez posádky, který na dálkové rally zvítězil v kategorii kamionů. Neskutečné!

Nijak ho neodrazuje ani fakt, že letos dali pořadatelé závodníkům pořádně do těla. „Dva roky jsem na to čekal. Závod byl těžký, únavný. Bylo veliké horko a my jsme jeli osm čtyřsetkilometrových etap. Ale tak to má být.“ Tomáš Tomeček chválí i svůj léty prověřený plně mechanický vůz: „Tatra si se vším poradila. Jede, maže. Je spolehlivá.“

Tomáš se umístil také na páté příčce ve společné kategorii s automobily. 15 ročník Africa Eco Race startuje už 11. března 2023!