Příběh společnosti TATRA METALURGIE

Významný český výrobce odlitků a výkovků, které jsou dodávány pro strojírenské aplikace v mnoha evropských zemích, to je TATRA METALURGIE   

Společnost TATRA METALURGIE a.s. je dceřinou společností firmy TATRA TRUCKS a.s., tradičního výrobce nákladních automobilů. TATRA METALURGIE zastřešuje největší českou slévárnu a kovárnu. Roční kapacita slévárny je až 30 tis. tun odlitků. Tyto jsou vyráběny z hliníku, šedé a tvárné litiny a ocelolitiny. Celková kapacita je pokryta sedmi automatickými formovacími linkami pro výrobu odlitků do 500 kg, u hliníkových odlitků do 100 kg. Tamní kovárna s kapacitou až 20 tis. tun odlitků ročně se specializací na zápustkové kování a je lídrem na trhu.  

Společnost dokáže uspokojit vysoké nároky světových trhů, podřizuje jim své úsilí a neustále zdokonaluje služby poskytované svým zákazníkům, kterým se snaží maximálně vyhovět a nabídnout komplexní řešení jejich požadavků od návrhu výrobků, výroby nářadí, vlastní výroby výkovku či odlitků, tepelného zpracování až po třískové opracování.   

Současná produkce společnosti zastřešuje výrobu širokého sortimentu výrobků nejen pro tradiční automobilovou výrobu, ale i pro další oblasti jakými jsou např. strojírenství, výroba zemědělských a stavebních strojů, manipulační techniky či dopravních zařízení. Mezi největší zákazníky se řadí vlastní mateřská společnost TATRA TRUCKS, výrobce zemědělských strojů Claas, Lombardini, ZF Steyer či Třinecké Železárny. 

Historie společnosti TATRA METALURGIE spadá až do poloviny 19. století, kdy Ignác Šustala v Kopřivnici započal výrobu kočárů a bryček. V témže období začala i výstavba první kovářské dílny a budovy soustružny s malou slévárnou a tak mohla v tomto městě započít i éra kovárenství a slévárenství. Od roku 1860 došlo k výraznému vývoji ve všech možných směrech, kovárna byla rozšířena o slévárnu mosazi, došlo ke zprovoznění slévárny šedé litiny, byl vyroben první ocelový odlitek, ve skutečnosti došlo ke zprovoznění slévárny do téměř současné podoby. 

Rok 1995 sebou přinesl nejen založení obchodních společností Slévárna TATRA spol. s.r.o. a Kovárna TATRA spol. s.r.o., přinesl i změny ve filozofii výroby ve smyslu navýšení kapacit ve svých provozech pro externí zákazníky, vyjma produkce pro mateřskou společnost TATRA TRUCKS. A tak tímto způsobem se oba dva provozy dostaly i ke strojírenství či k zemědělské a stavební technice. V roce 2002 byly provozy přejmenovány na Tafonco a.s. a Taforge a.s. Totožným způsobem jako promeťácké Tawesco, i Tafonco či Taforge vznikly vyčleněním kovárenského a slévárenského provozu z Tatry. Ačkoliv obě zmiňované firmy jsou oficiálně založeny na konci 20. století, prolíná se zde historie s modernou a rozdílnost mezi těmito údobími je nejvýrazněji patrná při pohledu na strojový park. Svoji nejúspěšnější etapu zaznamenaly tyto dvě společnosti před krizí v letech 2007 a 2008. Další úspěšné období nastalo vstupem nových vlastníků v roce 2016 fúzí těchto dvou společností a dala tak vzniknout společnosti TATRA METALURGIE, která tak zkonsolidovala portfolio obou zmíněných firem. 

28. 1. 2021 Události

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše