Majitelé automobilky Tatra Trucks ovládli chorvatské strojírny Duro Daković

Duro Dakovic je největší chorvatská kovozpracovatelská průmyslová skupina s nejdelší tradicí ve výrobě vagónů, strojů a speciálních vozidel, již od roku 1921.

René Matera a Jaroslav Strnad opět spojili síly a ovládli tradiční chorvatskou průmyslovou skupinu Duro Daković. Ve skupině získali minoritu a podíl v celkové výši 82%.

O potřebě vstupu strategického investora do DDG rozhodla chorvatská vláda již v roce 2020. V polovině tohoto roku byla managementem DDG vyhlášena na Záhřebské burze veřejná pozvánka k účasti ve výběrovém řízení na vstup strategického investora, který by provedl rekapitalizaci a stal se majoritním akcionářem skupiny. 

Česká nabídka nejprve postoupila spolu se dvěma dalšími společnostmi do druhého kola, ve kterém zvítězila zejména na základě kvality restrukturalizačního plánu. Martin Kamarád, finanční ředitel skupiny PROMET GROUP, uvádí: „Zatímco ostatní účastníci soutěže předpokládali omezování aktivit společností a rozprodej majetku, my jsme slíbili nejen zachovat pracovní místa a aktivity skupiny ve všech stěžejních oborech, ale také je významně navyšovat a rozvíjet přes nové zakázky. Tento slib se nám už nyní daří plnit.“

René Matera, vlastník PROMET GROUP, doplňuje: „Jsem rád, že se nám spolu s Jaroslavem podařilo uskutečnit další významnou akvizici, tentokrát mimo Českou republiku. Stejně jako v případě Tatry, i při vstupu do Đuro Đaković nám pomáhal skvělý tým českých i chorvatských manažerů, díky kterým se stav společnosti již v tomto roce významně zlepšil. Plníme tak závazek, který jsme Chorvatsku dali a děkujeme chorvatské vládě za příležitost, kterou nám poskytla.“

„Jsou tu samozřejmě podobnosti s Tatrou. Đuro Đaković je symbolem chorvatského průmyslu a procházel před naším vstupem vleklou krizí. Na rozdíl od Tatry, kde jsme byli s Reném jediní vážní zájemci, tady jsme jako čeští investoři uspěli v náročné soutěži, které se účastnili i významní místní podnikatelé. Stejně jako v případě Tatry, i zde cítíme s Reném velkou odpovědnost vůči zaměstnancům, zákazníkům i chorvatskému státu, který má prodej i další vývoj firmy pod drobnohledem. Děkujeme chorvatské vládě za důvěru a spolupráci na tomto náročném projektu,“ uzavírá vlastník CE Industries Jaroslav Strnad.

Skupina Duro Dakovic je největší chorvatská kovozpracovatelská průmyslová skupina, která byla založena v roce 1921 a dlouhá léta patřila mezi největší zaměstnavatele ve střední a jihovýchodní Evropě (v 80. letech zaměstnávala více než 17 tisíc lidí). V současnosti zaměstnává okolo 1000 lidí, a to již díky přičinění českého investora. Před jeho manažerským vstupem měla skupina 730 zaměstnanců.

Reference skupiny zahrnují širokou škálu různých projektů, jako je vývoj, projektování, konstrukce a údržba zařízení pro průmyslové a energetické závody, zařízení pro potravinářský, petrochemický a cementářský průmysl, zařízení pro ropný průmysl, výroba tanků, obrněných bojových vozidel, odminovacích strojů, nákladních vozů všeho druhu včetně nádrží pro přepravu kapalin a plynů, konstrukce těžkých ocelových konstrukcí, budování továren na klíč apod.

 

1. 9. 2022 Události, Investice

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše