Do našich výrobních závodů jsme za pět let investovali více než 2 miliardy korun

Dostat Tawesco mezi evropskou špičku v lisování a svařování a modernizovat a ekologizovat naše slévárny ve Vsetíně a Kopřivnici. To byly hlavní důvody investic do nových technologií, které jsme v rámci skupiny Promet Group v posledních pěti letech realizovali. Celkově to bylo za více než 2 miliardy korun.

Smyslem těchto investic byl nákup nejnovějších technologií a rozšíření portfolia našich výrobků. Chtěli jsme získat konkurenční výhodu na trhu. Být lídry v oblastech našeho podnikání. V případě sléváren to pak byl také významný pozitivní dopad na ekologii,“ popsala důvody pořízení nových technologií Denisa Materová, generální ředitelka Promet Group.

Do kopřivnického výrobního závodu Tawesco jsme od roku 2020 investovali 912 milionů korun. Díky nákupu nových technologií se zařadil mezi pět společností v Evropě s nejkomplexnějším know-how v oblasti lisování a svařování dílů pro segmenty automotive, zemědělské, lesnické a manipulační techniky.

Mezi největší zákazníky Tawesca patří Škoda Auto a skupina Volkswagen Group. Lisované a svařované díly nebo speciální formy pro lisy vyrábí také pro značky Audi, Bentley, Mercedes nebo Tesla. A samozřejmě pro nákladní vozy Tatra. V oblasti zemědělské techniky je již 15 let klíčovým zákazníkem světoznámý producent John Deer. I mezi výrobci manipulační techniky jde o dobře známé a zavedené značky Doosan, Bobcat či Linde. „Naše lisované a svařované díly najdete v automobilech, kombajnech, secích strojích, lesní technice nebo třeba ve vysokozdvižných vozících světoznámých značek po celé Evropě. Ročně vylisujeme nebo svaříme přes 16 milionů výrobků. Počet zákazníků chceme do budoucna dál zvyšovat. Cílem je diverzita portfolia a tím snížení závislosti na jednom či dvou oborech. V dnešní době plné změn je to pro stabilitu výroby velmi důležité,“ komentuje obchodní plány Margita Rejchrtová, generální ředitelka společnosti Tawesco.

Před pěti lety přitom nebylo portfolio nabízených výrobků společnosti Tawesco tak pestré. Od té doby firma investovala zhruba 200 miliónů korun ročně do nákupu lisovacích a svařovacích technologií. „Klíčové pro nás byly především investice do hydraulického a transferového lisu, které nás dostaly mezi špičku v Evropě. Velmi důležité byly také poslední instalace robotického svařování a celé nové svařovny s ABB technologií, jejichž plný náběh do výroby proběhl počátkem letošního roku,“ popisuje klíčové investice Margita Rejchrtová.

V letošním roce Tawesco investuje dalších 69 milionů korun. „Investujeme jednak do strojů a zařízení zvyšujících efektivitu logistiky výroby. Připravujeme také propojení strojů skrze privátní vysokorychlostní 5G síť. Další část investic umožnila vybavit pracoviště svařovny nejmodernější technologií digitální kontroly kvality svařovaných výrobků,“ dodává Rejchrtová.

Další významnou oblastí investic byla modernizace a ekologizace dvou sléváren. Vsetínské Promet Foundry a kopřivnické Tatry Metalurgie. Realizovány byly investice v hodnotě 1,1 miliardy korun. „Nedávné spuštění modernizovaných provozů našich sléváren ve Vsetíně i Kopřivnici je významné jak z hlediska využívání nejmodernějších technologií výroby, tak pozitivním dopadem na okolí těchto závodů. Pomohly k více než devadesáti procentnímu snížení emisí těchto provozů a tím ke zkvalitnění životního prostředí v závodech i jejich okolí,“ doplňuje Denisa Materová.

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše